Promigracyjne sojusze. Współpraca oddolnych inicjatyw z podmiotami sformalizowanymi w Polsce
to badawczo-aktywistyczny, partnerski projekt Stowarzyszenia Lepszy Świat, Centrum Badań Migracyjnych na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, Salam Lab
– Stowarzyszenia Laboratorium Działań dla Pokoju oraz niezależnych badaczek i badaczy.
Projekt skierowałyśmy_liśmy do oddolnych inicjatyw zaangażowanych pomocowo, edukacyjnie
i informacyjnie w kwestie uchodźstwa i migracji, które działają w całej Polsce oraz
do sformalizowanych podmiotów z nimi współpracujących lub chcących współpracować
m.in. samorządów, firm, mediów, szkół, NGO-sów.
Celem projektu było zidentyfikowanie motywacji, jakimi kierują się te grupy do podjęcia współpracy pomiędzy sobą, a także przeszkody i wyzwania, które pojawiają się w trakcie (prób) współdziałania. Posłużyła nam do tego mieszana metodologia, ilościowa i jakościowa oraz liczne działania w części upowszechniającej, którymi chciałyśmy_eliśmy wesprzeć wysiłki, głównie inicjatyw oddolnych, działających na rzecz osób z doświadczeniem uchodźstwa i migracji oraz wzmocnić efektywną współpracę między nimi a podmiotami sformalizowanymi. Zwracając uwagę na uniwersalne mechanizmy współpracy, zarówno wyniki badań, jak i efekty działań upowszechniających mogą stanowić cenną wiedzę dla podmiotów działających na polach aktywizmu dotyczącego uchodźstwa i migracji oraz innych nieformalnych inicjatyw, które mamy nadzieję, odnajdą tu ważne dla siebie wskazówki.
Organizacja cyklu warsztatów, ogólnopolskiego zjazdu inicjatyw oddolnych, spotkań czy konferencji podsumowującej, pozwoliła nam zsieciować ze sobą oddolne grupy działające w obszarze migracji i uchodźstwa, z podmiotami formalnymi. Potwierdziło to naszą tezę, że takie działania zwiększają efektywność, częstotliwość i zakres wspólnego działania, a w konsekwencji skuteczniej wspierają osoby uchodźcze i migrujące.
Sam projekt oraz badania, planowałyśmy_liśmy na przełomie lat 2019 i 2020, jednakże pandemia COVID-19 całkowicie zdominowała temat migracji w tamtym czasie. Dlatego proces badawczy mogłyśmy_liśmy zrealizować dopiero między majem 2021 a grudniem 2022.
Wtedy wystąpiły niespodziewane wydarzenia, jak wycofanie amerykańskich żołnierzy z Afganistanu, kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej czy inwazja Rosji na Ukrainę, które zmieniały nasz plan działań i sprawiły, że z racji ograniczeń czasowych i osobowych, tylko częściowo odwołujemy się w naszych badaniach do aktywności prouchodźczych z tego okresu.
Kluczowe pytania jakie sobie zadałyśmy_liśmy przystępując do realizacji projektu to:
Odpowiedzi na powyższe zagadnienia, starałyśmy_liśmy się znaleźć, wykorzystując takie socjologiczne i etnograficzne narzędzia badawcze jak: ankiety, wywiady, badania fokusowe oraz przyglądając się wybranym studium przypadku.
Promigracyjne sojusze to partnerski projekt:
Jesteśmy grupą osób zajmujących się wsparciem inicjatyw lokalnych i działaniami antydyskryminacyjnymi. Działamy w Poznaniu od 2005 roku. Zajmujemy się pomocą społeczną, edukacją i promocją wolontariatu. Wspieramy oddolne inicjatywy i angażujemy społeczność lokalną do działania. Promujemy międzynarodową i społeczną solidarność, prawa człowieka i zrównoważony rozwój. Rocznie działamy w Poznaniu z 70 wolontariuszami, wsparliśmy również odbudowę szkoły w Nepalu, w której obecnie prowadzimy zajęcia edukacyjne.
Jesteśmy ośrodkiem badawczym działającym od 2009 roku. Naszym celem jest integracja badaczy i badaczek zjawisk migracyjnych związanych z UAM, w celu realizowania wspólnych projektów badawczych wypełniających lukę w tym obszarze wiedzy, m.in. w zachodniej części Polski.
W interdyscyplinarnym Centrum, prym wiodą antropolożki i antropolodzy społeczni i kulturowi, co rzutuje na charakter badań, zazwyczaj jakościowych, oddolnych i zaangażowanych. Jako ośrodek badawczy upowszechniamy wyniki badań, także poza środowiskami naukowymi, przekładając je na konkretne rekomendacje, które we współpracy z urzędami, jednostkami samorządowymi i organizacjami pozarządowymi mają szansę znaleźć praktyczne zastosowanie.
Naszym priorytetem jest budowanie mostów i kultury spotkania między różnymi społecznościami narodowościowymi i wyznaniowymi. Chcemy promować rzetelne informacje na temat innych kultur, mniejszości narodowych, etnicznych, religijnych. Od 2016 roku działamy na rzecz budowania równego społeczeństwa obywatelskiego oraz szukamy nowych rozwiązań systemowych w zakresie polityki edukacyjnej, społecznej i migracyjnej. Wierzymy w budowanie koalicji oraz współpracę między organizacjami i osobami działającymi na rzecz pokoju.
Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG